חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הליידספליין וחגורת התעלות הדרומית – ליבה התוסס של אמסטרדם

המרחב של חגורת התעלות שמקיפה את הניווה זיידה והאאודה זיידה, מהרמברנדטפליין ועד הליידספליין, הוא בליל של בתי תעלה מרהיבים, תעלות שלוות וכמה מהרחובות התוססים והמרכזיים ביותר של אמסטרדם. שתי הכיכרות הן הלב של חיי הלילה של אמסטרדם התוססת. בתחומן וברחובות שסביבן המוני בארים, מועדונים, מסעדות, חנויות וגם בתי מלון לרווחת התיירים הרבים שמציפים את העיר.

השתקפות הבתים בתעלה
השתקפות הבתים בתעלה באמסטרדם
  • חלק זה של העיר הוא מה שנתן לאמסטרדם את כינוייה – ונציה של הצפון, לאן שלא תלכו תראו תעלות ובתי סירות וממש מעליהן כמה מהבתים היפים ביותר באמסטרדם שחלקם הנכבד משמש למגורים
  • במרחב חגורת התעלות ניתן לשלב טיול רגוע בנוף אורבאני מרהיב או יציאה לכמה מהרחובות והכיכרות המרכזיות ביותר של אמסטרדם

הליידספליין Leidseplein

הכיכר הדרומית היא מרכז חיי הלילה של אמסטרדם. הליידספליין נמצאת בצידו הדרומי של רחוב לייטססטראט, הרחוב המרכזי שמחבר את הניווה זיידה עם המוזיאונפליין והפונדלפארק. על הציר רץ ציר החשמלית המרכזי של אמסטרדם. ציר שיוצא מתחנת הרכבת המרכזית, דרך כיכר הדאם והליידספליין. משם מתפזרים הקווים לרובעי דרום ומערב העיר. הרחוב היה הכביש שחיבר את אמסטרדם עם ליידן השכנה. הכיכר קרויה על שם שער ליידן שעמד בה ונהרס באמצע המאה ה-19.

הליידספליין בראשיתה הייתה חצר רחבה בה חנו הכרכרות שהיוו את התחבורה בין שתי הערים במאה ה-17. היא החלה להתפתח כחלק ממרקם העיר עם בניית הרובעים הדרומיים בסוף המאה ה-19. עם בניית האמריקן הוטל בתחומה, היא הפכה להיות כיכר מרכזית עם אופי קוסמופוליטי.

כיום הכיכר והרחובות הסמוכים לה היא מרכז חיי הלילה של אמסטרדם. רחובות רוחשים במסעדות, מועדונים, בארים וכל הכייף של העיר הליברלית. הליידספליין היא הכיכר המודרנית של מרכז אמסטרדם ומשלימה את הדאם מדרום.

 

מפה של הליידספליין וחגורת התעלות הפנימית

 

לייטססטראט Leidsestraat

הציר המרכזי של התעלות הוא הרחוב שבעברו היה הדרך שחיברה את הגלעין העתיק של אמסטרדם – האאודה זיידה והניווה זיידה, עם העיר ליידן שמדרום מערב. כיום הציר מחבר את שתי הכיכרות המרכזיות של אמסטרדם – הדאם והליידספליין. על הרחוב רצים קווים רבים של הטראם שלצידם גדודים של מקומיים ותיירים. אלו מתהלכים ברחוב ועל הגשרים שחוצים את ארבעת התעלות ההיקפיות של הסנטרום עד התעלה החמישית – הסיגנל.

לאורך הרחוב המוני חנויות, מסעדות ורשתות בינלאומיות. הלייטסטראט מהווה מעין המשך של ציר השופינג שמתחיל בתחנת הרכבת המרכזית. ציר שעובר דרך ציר המדרחוב שחוצה את הדאם – ניוונדייק Nieuwendijk וקלוורסטראט Kalverstraat, דרך שוק הפרחים ועד הליידספליין. לאורך הציר הארוך מירב האטרקציות של העיר, עם שפע עצום של שופינג, מסעדות וכל מה שהתייר צריך.

תעלה בזריחה
תעלה בזריחה

האמריקן הוטל

המלון האמריקאי הוא אחד מהמוסדות החשובים בהפיכתה של אמסטרדם לפנינה אוניברסאלית נהדרת ופופולארית. האמריקן הוטל נבנה בשנת 1882 כמקום אירוח ובילוי יוקרתי שהוטמעו בו אלמנטים אמריקאים. המבנה המקורי נהרס כעבור עשרים שנה בלבד ועליו נבנה המבנה הנוכחי. מבנה שהינו אחד הדוגמאות החשובות לארכיטקטורה של אסכולת אמסטרדם.

התיאטרון העירוני
התיאטרון העירוני

כיום במבנה מלון של רשת הארד רוק קפה האמריקאית, יחדיו כמובן עם המסעדה האייקונית של הרשת שפועלת במתחם בית-הקפה ההיסטורי של האמריקן הוטל. בית-הקפה שמעוצב בסגנון האר-דקו, בדומה למאפייני כלל המתחם, הוא מוסד אמסטרדמי מהודר ופופולארי.

בסמוך לאמריקן הוטל בולט מבנה הסטאדססכאורבורך אמסטרדם De Stadsschouwburg Amsterdam (SSBA). הסטאדססכאורבורך – התיאטרון הבינלאומי של אמסטרדם, הוא מוסד עירוני ידוע שהיה בעבר תיאטרון הבית של האופרה והבלט הלאומיים של הולנד. כיום בתיאטרון נערכות הצגות והופעות.

 

שוק אנטיקצנטרום Antiekcentrum

הענתיקצנטרום הוא אחד משווקי הוינטג' המקצועיים ביותר באמסטרדם. השוק מורכב מיותר ממאה חנויות קטנות שעוסקות בכל סחורת הוינטג' שיש. השוק הוא חוויה מעולה לאוהבי עתיקות ווינטג', אבל מדובר במקום מקצועי ולא בדוכני שווקי הפשפשים שם אפשר גם למצוא מציאות.

האנטיקצנטרום מלא בסוחרים שבאים לקנות ולמכור מכל רחבי ארצות השפלה ומערב גרמניה. יחדיו עם תיירים סקרנים וחובבי וינטג' שבאים לקנות סחורה איכותית במחיר מלא.

כתובת: Elandsgracht 109

הטיפים השווים באמת נמצאים במיילים...

סליחה על ההפרעה… כאן טל וגיא :-)
נשמח לשלוח לך עוד מידע חשוב ואיכותי לתכנון הטיול להולנד, למשל:
– הסברים על כפרי נופש ואיפה כדאי ללון.
– לאן טסים ואיך מזמינים כרטיסים בקלות.
– אטרקציות, פארקי שעשועים ואתרים לביקור בכל הולנד.
– מידע על תקשורת ואפליקציות, השכרת רכב, ביטוח נסיעות ועוד.
– וגם הנחות מיוחדות, כדי שלא תשלמו הרבה ;-)

פסל רמברנט ברמברנטפליין
פסל רמברנדט ברמברנדטפליין

רמברנדטפליין Rembrandtplein

הכיכר התוססת נמצאת מדרום לנתיב נהר האמסטל, בקצה הצפוני של חגורת התעלות. היא מקושרת היטב לאאודה זיידה ונמצאת במרחק הליכה קצר מביתו של האמן הדגול שעל שמו היא נקראת – רמברנדט. הכיכר היא המתחרה הראשית עם הליידספליין על תואר מרכז חיי הלילה של אמסטרדם (בניגוד לחיי הלילה של האאודה זיידה, משמע הדה וואלן – רובע החלונות האדומים).

הכיכר נקראת גם הבוטרמארקט על שמו של שוק החמאה שפעל בה בעבר. בסוף המאה ה-19 הציבו בכיכר את פסלו של רמברנדט ומאז היא קרויה על שמו. סביב הכיכר המוני בתי מלון. חלקם יוקרתיים על גדת הנהר וגם לא מעט מלונות של שלושה כוכבים ברחובות הסמוכים. ברמברנדטפליין רחבת הידיים שפע של מסעדות שבימי שמש פורסות את שולחנותיהם על המדרכות. בכיכר עוברים כמה קווי חשמלית והיא מקושרת היטב עם שאר הכיכרות החשובות של העיר, דוגמת הדאם והליידספליין.

 

שוק הפרחים Bloemenmarkt

הבלומנמארקט באמסטרדם
הבלומנמארקט באמסטרדם

ממול הקצה של הניווה זיידה, בקצה של מדרחוב קלוורסטראט, מעבר לתעלת הסיגנל, נמצא שוק הפרחים האייקוני של אמסטרדם. שוק הפרחים הוא מהאטרקציות המובילות של אמסטרדם, בעיקר בשל אופיו ומיקומו המרכזי.

השוק הוא ביטוי לסמל ההולנדי המובהק ביותר יחדיו עם הסכרים – הפרחים. בשוק עשרות דוכנים שמוכרים שפע של פרחים מוכנים וזרעי פרחים לגידול. מלבד צבעוני, ניתן גם לרכוש זרעי קנביס. רק קחו בחשבון כי מה שמותר באמסטרדם, לא כל-כך מותר ברוב העולם.

 

המונטורן Munttoren

המונוטורן, המגדל העתיק שחולש על מקום הפגש של נהר האמסטל עם תעלת הסיגנל, הוא אחד מסמליה של אמסטרדם. המגדל נקרא על שם תפקידו כמטבעה של העיר – המינט. המגדל חולש על אחד מהצמתים החשובים של אמסטרדם, צומת שכיום היא כיכר שנקראת על שמו המונטפליין Muntplein.

המונטורן נבנה בסוף המאה ה-15 והיה שער הכניסה הראשי של אמסטרדם בתקופה זו. המגדל עלה בלהבות בשנת 1618 ונבנה מחדש בסגנון רנסנסי מאוחר. הוא נקרא על שמה של המטבעה שפעלה בו לאחר שנבנה מחדש בתקופה בה שלטו הצרפתים על העיר.

המונטורן מעל התעלה
המונטורן מעל התעלה

מוזיאון בית וילט-הולטהאוזן Huis Willet-Holthuysen

בית התעלה המהודר של תעשיין הפחם פיטר הולטהאוזן הוא כיום מוזיאון שמספר ומתאר את חיי העמידים באמסטרדם של המאה ה-17. במוזיאון מוצגים מהאוסף של הולטהאוזן וצאצאיו, כולל מבחר מרשים ביותר של כלי זכוכית מהודרים, כלי חרסינה, בדי משי ועוד.

כתובת: Herengracht 605

 

מאכרה ברוך Magere Brug

עוד אחד מסמליה המוכרים ביותר של אמסטרדם, המאכרה ברוך הוא אחד הגשרים הידועים בעולם. זאת בעיקר בשל אסופת הציירים ההולנדים שתיארו אותו בציוריהם, בראשם וינסנט ואן גוך. הגשר הרזה, הוא הישג הנדסי מרהיב שנבנה במקור בשנת 1670.

את גשר העץ הייחודי החליפו בסוף שנות ה-60 של המאה ה-20 בהעתק מודרני. העתק ששמר על מראהו הייחודי. כיום הגשר הוא מקום עלייה לרגל לתיירים. אלו באים לצפות בחזיון ההולנדי האייקוני שאפילו מדי פעם מתרומם על מנת לאפשר מעבר סירות.

המחנה ברוך
המחנה ברוך

תיאטרון טושינסקי Tuschinski

לא רחוק מהרמברנדטפליין, על הרחוב הראשי שחוצה את הבלוק הצפוני של התעלות, נמצא אחד הבניינים המוזרים למראה בכל העיר. כיום מבנה התיאטרון הוא בית קולנוע פעיל עם שישה אולמות. אולם הוא עודנו שומר על איכויותיו של התיאטרון כפי שנבנה לפני כמאה שנה. התיאטרון עצמו נבנה בשנות העשרים של המאה העשרים בסגנון אר דקו. בתקופה זו היה אולם קברטים מבוקש שעורר המון דיון ציבורי בעיר בשל מראהו החיצוני הבולט.

כתובת: Reguliersbreestraat 26-34