חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

המוזיאומפליין – כל המוזיאונים והאטרקציות במרכזה התרבותי של אמסטרדם

המוזיאונפליין Museumplein – כיכר המוזיאונים באמסטרדם היא אחד הריכוזים התרבותיים החשובים בכל אירופה ובעולם המערבי. בכיכר היפה נמצאים כמה מהמוסדות החשובים ביותר של התרבות ההולנדית, בראשן כמובן המוזיאון הלאומי. הרייקסמוזיאום מציג את כל הפאר של האמנות ההולנדית. החל מהרנסנס הצפוני, הנביטה של הציור בצבעי שמן ועד השיא של הבארוק. 

משמר הלילה של רמברנדט ברייקסמוזיאום
משמר הלילה של רמברנדט ברייקסמוזיאום
 • במוזיאון ציורי מופת של ענקי האמנות ההולנדים בראשם רמברנדט המקומי
 • בסמוך שוכן האוסף של אולי גדול האמנים המודרניים, המוזיאון שמוקדש כולו לוינסנט ואן גוך
 • ואן גוך, הפוסט אימפרסיוניסט הענק, שבר את סדרי הציור הכתמי ופיסל את ציוריו בשכבות צבעים מסיביות – אימפסטו
 • הכיכר כולה מוקדשת כאמור למוזיאונים אך היא כשלעצמה אתר תיירותי נחשק בתוך העיר
 • המוזיאונפליין היא הסמל להתחדשות העירונית של אמסטרדם. הכיכר עוצבה מחדש בשנות התשעים של המאה ה-20 ומאז הפכה לאחד המקומות הפופולאריים ביותר בעיר

ממול הכניסה לרייקסמוזיאום ניצבות האותיות הכמעט מיתיות של ה-"I AMSTERDAM" אחד ממקומות הסלפי הכי מפורסמים באירופה. ממול האותיות בריכת הכיכר המפורסמת שבחודשי החורף הופכת לזירת החלקה על קרח. זירה שאהודה מאוד על מקומיים ותיירים כאחד.

בסמוך מדשאה ענקית בה פזורים פסלים ושבילים המוליכים את המבקרים לשאר המוזיאונים שבכיכר.

המוזיאומפליין
המוזיאומפליין

הרייקסמוזיאום Rijksmuseum

הרייקסמוזיאום הוא ביתו של האוסף ההולנדי הלאומי וכיאה לאמנים שפעלו בהולנד מדובר בחתיכת חוויה. האוסף שנאסף בהאג בתחילת המאה ה-19 תחת השם גלריית האמנות הלאומית Nationale Kunst-Gallerij, עבר לאמסטרדם כמה שנים לאחר מכן ומאז הפך לאחד המוזיאונים החושבים באירופה. המוזיאון עומד בשורה אחת עם הלובר בפאריז והגלריה הלאומית בלונדון. הוא נחשב למוסד אמנות המוביל של אמנות הבארוק, בעיקר מתור הזהב ההולנדי.

המוזיאון עבר שיפוץ במהלך השנים האחרונות. מדובר בחלל עצום של אמנות, שבניגוד לגלריה הלאומית בלונדון שמלאה בציורי מופת של ציירים מכל אירופה (כולל לא מעט הולנדים), המוזיאון מציג כמעט באופן מלא, עבודות של אמנים מקומיים.

 • במוזיאון כמה יצירות מופת מהחשובות בעולם האמנות, בראשן "משמר הלילה" העצום של רמברנדט ואן ריין. ציור זה נחשב לגולת הכותרת של אוסף המוזיאון
 • באוסף גם ציור "הכלה היהודיה" של רמברנדט
 • עוד אחד מהאייקונים ההולנדיים במוזיאון הוא ציור "מוזגת החלב" האייקוני של יאן ורמיר, הצייר הענק מדלפט. חלק נכבד מיצירותיו החשובות (והספורות) של ורמיר מוצגות גם במאוריצהאוס הקטן שבהאג, מוזיאון שבניגוד לרייקס הענק מציג כמות קטנה ואיכותית מאוד של ציורי מופת הולנדיים
 • במוזיאון יצירות מופת של ענקים הולנדים נוספים כגון יעקב ואן רוייסדאל ופרנץ הלס מהארלם, יאן סטיין מליידן ועוד

להזמנת כרטיסים לרייקסמוזיאום, ללא עמידה בתור, הקליקו כאן…

חזית הרייקסמוזיאום
חזית הרייקסמוזיאום

מוזיאון ואן גוך Van Gogh Museum

בניגוד להיכל הקלאסי של אמנות הבארוק ברייקסמוזיאום בסמוך, מוזיאון ואן גוך הוא מתקן מודרני שמציג באופן מקיף את פרי ידיו הפורות עד מאוד של ואן גוך. וינסנט ואן גוך נולד בזונדרט Zundert סמוך לגבול עם בלגיה. בחלק הראשון של חייו נדד בהולנד ולאחר מכן עבר לצרפת. התגורר גם בפאריס וגם בארל שבפרובנס. ואן גוך היה צייר פורה מאוד עם אלפי ציורים שכיום מוצגים בהמוני מוזיאונים בכל רחבי העולם.

 • המוזיאון באמסטרדם מוקדש כולו לאמן ההולנדי הענק. מוצגים בו כמה מיצירותיו הידועות ביותר, בעיקר בתקופתו המוקדמת בה צייר בהולנד בצבעים עגמומיים
 • ציורים אלו צויירו בהשפעת ציירים ריאליסטים צרפתיים, בראשם ז'אן פרנסואה מילה וציירי נוף מקומיים דוגמת יוסף ישראלס היהודי ההולנדי הענק
 • הציור הידוע ביותר מתקופה זו היא "אוכלי תפוחי האדמה" המיתי. ציור שמספר את סיפורה של משפחה קשת יום הולנדית

באוסף המרשים מאוד של המוזיאון עוד כמה יצירות אייקוניות של ואן גוך:

 • ציור "הבית בארל"
 • "שדה חיטה עם עורבים" המורבידי
 • "הזורע" בהשראתו של מילה ועוד
 • באוסף גם ציור "החמניות" עם רקע צהוב, אחד הציורים הידועים מהסדרה היוקרתית
 • אחד הציורים החביבים באוסף הוא הציור המפורסם של ידידו הקרוב פול גוגן, בו הוא מצייר את ואן-גוך מצייר את החמניות

קישור להזמנת כרטיסים למוזיאון ואן גוך…

מוזיאון ואן גוך
מוזיאון ואן גוך

הסטדלייק Stedelijk Museum

המוזיאון העירוני של אמסטרדם שוכן גם הוא במוזיאונפליין, בצמוד למוזיאון ואן גוך. הסטאדלייק הוא מוזיאון חשוב עם יצירות חשובות אך לצערו הוא נמצא בצילם הענקי של שני המוסדות היותר חשובים שלידו. אז אם יש לכם עוד קצת כוח אחרי הרייקס ואחרי הואן גוך, בואו לשטוף את עיניכם באוסף המרשים מאוד של העיר. כחלק משיטת אוצרות כוללת, הוחלט כי האוסף העירוני יציג בעיקר אמנות מודרנית ופוסט-מודרנית כאיזון לשני המוזיאונים שליד. רובו של האוסף הוא של אמנים מתחילת המאה ה-20, בזרמים החשובים שהובילו בסופו של דבר אל המופשט.

החמניות על רקע צהוב של ואן גוך
החמניות על רקע צהוב של ואן גוך

האוסף של הסטדלייק הוא הכי בינלאומי מבין המוזיאונים בעיר. יש בו ייצוג נאה של אמנים מודרניים מכל רחבי אירופה, שעיצבו את הדרך אל האבסטרקט. כמובן יש להזכיר כי החשוב מבין המובילים אל האבסטרקט היה כמובן הולנדי.

 • במוזיאון ציורים חשובים של פיט מונדריאן, יליד אמרספורט שליד אוטרכט
 • מונדריאן הוא מי שהביא את האבסטרקט הקווי (במקביל לאבסטרקט הלירי של ואסילי קנדינסקי)
 • באוסף המוזיאון ציורים של אמנים מודרניים כגון מרק שאגאל, פבלו פיקסו, הנרי מאטיס ועוד
 • באוסף גם ציורים של ציירים יותר מוקדמים כגון קלוד מונה, פול סזאן ואפילו ואן גוך

להזמנת כרטיסים ללא תור לסטדלייק, הקליקו כאן…

מוזיאון מוקו Moco Museum בווילה אלסברך Villa Alsberg

אחד התוספות החדשות למקבץ התרבותי החשוב של המויזאונפליין, המוקו הוא מוסד של אמנות מודרנית שפועל במקביל באמסטרדם ובברצלונה. המוסד התמקם בווילה שסמוכה למוזיאון ואן גוך. במוקו ישנן תצוגות מתחלפות שמצטיינות באיכות האוצרות. אם יש לכם עוד כוח לאמנות, או שאתם חובבים של סצנת האמנות העכשווית, בהחלט כדאי לברר מראש מה מוצג במוקו, כמעין אפריטיף לרייקסמוזיאום או לסטדלייק.

חלל הפנים של הרייקסמוזיאום
חלל הפנים של הרייקסמוזיאום

מפעל יהלומי קוסטר Coster – מוזיאון היהלומים של אמסטרדם Diamant Museum Amsterdam

המפעל ההיסטורי של יהלומי קוסטר הוא כיום אתר אהוד על חובבי אבני החן או סתם תיירים סקרני. אלו באים להציץ על אחת התעשיות הזוהרות ביותר שיש. המפעל הוקם באמצע המאה ה-19 על-ידי משה אליאס קוסטר. קוסטר, יחדיו עם משפחת אשר שגם היא הייתה יהודית, חלשו על חלק נכבד מהתעשייה שכל-כך מזוהה עם יהודי אמסטרדם ואנטוורפן. המוזיאון מציע סיור קצר שופע ביהלומים.

הטיפים השווים באמת נמצאים במיילים...

סליחה על ההפרעה… כאן טל וגיא :-)
נשמח לשלוח לך עוד מידע חשוב ואיכותי לתכנון הטיול להולנד, למשל:
– הסברים על כפרי נופש ואיפה כדאי ללון.
– לאן טסים ואיך מזמינים כרטיסים בקלות.
– אטרקציות, פארקי שעשועים ואתרים לביקור בכל הולנד.
– מידע על תקשורת ואפליקציות, השכרת רכב, ביטוח נסיעות ועוד.
– וגם הנחות מיוחדות, כדי שלא תשלמו הרבה ;-)

גולת הכותרת של הסיור היא העתק של אבן הר האור המפורסמת שכיום היא חלק מהכתר (הלכה למעשה) הבריטי. מעבר למסלול, המפעל עצמו פעיל וניתן לראות את אופן החיתוך הייחודי ביהלומים הגולמיים. למי שיש המון כסף, גם ניתן לרכוש יהלומים במפעל, אז תכינו את הארנק.

 

קונצרטחבאו Het Concertgebouw

מוזגת החלב של יאן ורמיר ברייקסמוזיאום
מוזגת החלב של יאן ורמיר ברייקסמוזיאום

אולם הקונצרטים של אמסטרדם חותם את המוזיאונפליין מדרום. המבנה הניאו-קלאסי המרשים נבנה בסוף המאה ה-19 בסגנון יווני קלאסי בולט על רקע של חזית אמסטרדמית קלאסית משל עצמה.

הבניין כיום משמש לקונצרטים וידוע בשל האקוסטיקה המושלמת שלו. לבניין היסטוריה די אירונית הכוללת שקיעה משמעותית שנתגלתה בו בשנות השמונים מה שגרם לסגירתו ושיפוצו למשך זמן משמעותי.

 

פארק פונדל Vondelpark

הפארק הנהדר של אמסטרדם, הוא הריאה הירוקה המשמעותית ביותר בעיר התוססת והדי צפופה שמסביב לתעלות. הפארק נפתח באמצע המאה ה-19 בשטח של ביצות ואדמות בור. בראשיתו הוא נקרא הפארק החדש. אולם עם הצבתו של פסל לכבודו של המשורר יוסט ואן דן פונדל Joost van den Vondel, שונה שם הפארק ונקרא על שמו של המשורר.

שיאו של הפארק היה בסוף שנות השישים. אז היה מקום המפגש הכמעט מיתולוגי של ילדי הפרחים האירופאים. בזמן זה הפארק היה אחד המקומות החופשיים ביותר בעולם המערבי. כולל שימוש עצום בכל מה שמזוהה עם העיר הליברלית – סקס, חשיש ורוקנרול. גם היום ימי השמש מושכים את כל מה שיפה בעיר הליברלית עם ניחוח מריחואנה ושפע של עור חשוף.

הכניסה מצפון אל הפארק היא דרך הפונדלקרק Vondelkerk. הכנסייה היפה היא פרי תכנונו של האדריכל קאופרס, מי שתכנן את תחנת הרכבת המרכזית של העיר. היא נבנתה בסוף המאה ה-19 ונשרפה בחלקה בתחילת המאה ה-20. היא עברה שיפוץ מסיבי כולל בנייה מחדש של מגדל הפעמון וכיום, כיאה לרוב כנסיות העיר, היא כבר לא מקום כינוס דתי אלא בניין בו פועלים משרדים ועסקים שונים.

טבע מרגיע בעיר התוססת
טבע מרגיע בעיר התוססת

חווית היינקן Heineken Experience

בהליכה של חמש דקות מזרחה מהרייקסמוזיאום לאורך ה-Stadhouderskade נמצאת אחת האטרקציות של העיר המודרנית. חווית הייניקן חוגגת את אחד ממותגי העל ההולנדיים – בירת ההייניקן. המקום מסחרי מאוד וקשור קשר הדוק לחברת הבירה ולשיווק של המשקה. במקום שילוב של ביקור לימודי במבשלה ההיסטורית של הייניקן יחדיו עם שתייה של בירה ואווירה של חגיגה.

קישור להזמנת כרטיסים מוזלים באתר…  

חווית הייניקן
חווית הייניקן

אלברט קוייפמארקט Albert Cuypmarkt

רחוב השוק ההומה הוא השוק בהא הידוע של אמסטרדם ואחד מרחובות השוק החשובים באירופה כולה. המדרחוב הארוך והרחב הוא בית למאות דוכנים וחנויות. רובם קשורים למזון וחלקם למסחר שווקים טיפוסי כגון יד שנייה וכדומה. האלברט קוייפמארקט שוכן במרחק הליכה קצר מחווית הייניקן, עמוק ברובע הפייפ De Pijp הדרומי.

בשוק תמצאו את כל מה שאתם צריכים לטעימה חוויתית לארוחת צהריים. כגון דוכני הרינג מעולים, דוכנים שמוכרים גבינות, וואפל, שוקולדים, קפה, כריכים מקומיים ועוד. השוק הוא אחד הפופולאריים והעמוסים באמסטרדם ולמרות זאת הוא לא חנוק ומאוד סימפטי למבקרים.

I AM STERDAM
I AM STERDAM