חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מוזיאונים באמסטרדם: תרבות, מדע ועוד

בכל יעד תיירותי שמכבד את עצמו, ובייחוד בכאלה המוגדרים "תרבותיים", מהווים מוזיאונים שחקנים מרכזיים ברשימת האטרקציות. אמסטרדם, למרבה השמחה, אינה יוצאת מכלל זה. הרשימה של מוזיאונים באמסטרדם היא מרשימה בכל קנה מידה, עם מוזיאוני אומנות מהחשובים באירופה, מוזיאונים שמתאימים לטיולים בעיר עם ילדים וגם מוזיאונים נישתיים יותר, או אפילו מוזרים יותר. כתוצאה מכל אלה מומלץ לכל תייר המגיע לעיר לסמן לפחות מוזיאון אחד או שניים בהם יבקר במהלך טיול באמסטרדם.

חלל הפנים של הרייקסמוזיאום
חלל הפנים של הרייקסמוזיאום

 

מוזיאוני האומנות הבולטים של אמסטרדם

האומנות ההולנדית והבינלאומית באה לידי ביטוי מובהק בשלושה מוזיאונים מוצלחים מאד, הממוקמים ברובע העונה לשם הלא מפתיע רובע המוזיאונים Museumkwartier. מוזיאון ואן גוך Van Gogh Museum מוקדש לציורים ולרישומים של האמן ההולנדי המוכר, ביניהן שלל ציורי חמניות (כולל הציור המפורסם מכולם), היצירה "חדר שינה בארל" ואחרים. לצד היצירות המרשימות של ואן גוך, העוסקות בכל שלבי ההתפתחות שלו כאמן, תמצאו במוזיאון גם ציורים אחרים מהמאה ה-19. את המוזיאון ניתן להקיף בקצת יותר משעה, בין אם באופן עצמאי ובין אם במסגרת סיור מאורגן, אבל אנחנו ממליצים לתת לו תשומת לב מספקת. בניגוד למוזיאוני אומנות אחרים כאן גם הילדים יוכלו לקבל מענה בזכות פעילויות נוסח "חפש את המטמון".

לרכישת כרטיסים למוזיאון ואן גוך…


מוזיאון הרייקס, הרייקסמוזיאום Rijksmuseum, הוא מוזיאון אומנות מומלץ מאד העומד בחוד החנית בתחום באירופה כולה. רשימת הפריטים כאן היא פשוט אינסופית, וכוללת יצירות של אמנים מוכרים ביניהם רמברנדט, ורמיר ועוד קלסיקות. המוזיאון מציג ציורים, תרשימים, פסלים וחפצי אומנות מגוונים, מכל רחבי העולם ולאורך תקופה של מאות שנים. לצד זה יש בו גם ספרייה פשוט ענקית. חובבי האומנות ייהנו מכל דקה במוזיאון המצוין הזה, וכך גם מי שלא נוהג לבקר במוזיאוני אומנות: לראיה, ברשימה של 453 אטרקציות באמסטרדם של אתר Tripadvisor, המוזיאון הזה ממוקם במקום הראשון.

לרכישת כרטיסים לרייקסמוזיאום…

חזית הרייקסמוזיאום
חזית הרייקסמוזיאום

המוזיאון החשוב השלישי ברובע המוזיאונים מיועד קצת יותר למרחיקי לכת, אך הוא מוצלח ומומלץ גם כן. מוזיאון סטדליק Stedelijk Museum, או "המוזיאון העירוני של אמסטרדם", פועל מאז סוף המאה ה-19 ועוסק באומנות מודרנית (ולא רק באומנות עכשווית. יש הבדל). המוזיאון מציג יצירות אומנות החל מהמאה ה-19, של אמנים ביניהם ואן גוך או שאגאל. במוזיאון אגף מעניין מאד העוסק באומנות שימושית, כמו גם את היצירות החריגות של קבוצה בשם "קוברה". גם כאן אל תצפו לביקור ארוך מדי, אבל זה יכול להיות מצוין עבור משפחות עם ילדים שנהנים מפעילויות שונות – מה גם שילדים מתחת לגיל 18 נכנסים חינם.

לרכישת כרטיסים למוזיאון סטדליק (כולל דילוג על תורים)…

ה-NEMO באמסטרדם
ה-NEMO באמסטרדם

 

מוזיאונים לכל המשפחה

מוזיאונים באמסטרדם יכולים לבצע כפי שראינו מעלה, התאמות עבור האוכלוסיה הצעירה יותר. יש מוזיאונים שלוקחים את זה מספר צעדים קדימה ומיועדים מראש למשפחות עם ילדים. מרכז המדע נמו Science Museum Nemo ממוקם באחד המבנים החריגים והמרשימים באמסטרדם: מבנה המדמה ספינה ירוקה ענקית שנמצאת על קו המים. כאשר נכנסים פנימה מגלים עולם שלם של אטרקציות עבור הילדים, עם מוצגים והפעלות בנושאי פיזיקה, טכנולוגיה, כימיה, ביולוגיה, גוף האדם ועוד. הדגש במוזיאון הוא על הפן החווייתי, מה שהופך אותו כאמור למתאים למשפחות.

לרכישת כרטיסים למרכז המדע נמו…

הטיפים השווים באמת נמצאים במיילים...

סליחה על ההפרעה… כאן טל וגיא :-)
נשמח לשלוח לך עוד מידע חשוב ואיכותי לתכנון הטיול להולנד, למשל:
– הסברים על כפרי נופש ואיפה כדאי ללון.
– לאן טסים ואיך מזמינים כרטיסים בקלות.
– אטרקציות, פארקי שעשועים ואתרים לביקור בכל הולנד.
– מידע על תקשורת ואפליקציות, השכרת רכב, ביטוח נסיעות ועוד.
– וגם הנחות מיוחדות, כדי שלא תשלמו הרבה ;-)


מוזיאון השעווה מדאם טוסו Madame Tussauds Amsterdam מציג, כמיטב המסורת של מוזיאונים דומים בעולם, אינספור דמויות שעווה של ידוענים שונים. אם אתם הייתם כבר במוזיאוני שעווה ואתם מרגישים ש"מיציתם", זה בסדר: המוזיאון לא מחדש יותר מדי, אך בכל זאת נחשב למומלץ עקב הרמה הגבוהה של הפריטים שבו והעובדה שהוא מתעדכן באופן ראוי. מנגד, באופן לא מפתיע יש בו מספר מלכודות תיירים, למשל עמדות צילומים די מיותרות בתשלום גבוה.

לרכישת כרטיסים למוזיאון השעווה מדאם טוסו…

אמסטרדם אינה יעד טרופי, אך יש בה יעד אחד שדווקא מדמה סביבה שכזו  – המוזיאון הטרופי Tropenmuseum. המוזיאון, שלהערכתנו לא תמיד מקבל את הכבוד הראוי לו, מציע רשימה ארוכה של פריטים ומוצגים בנושאי החיים על כדור הארץ, תוך דגש ניכר על אזורים טרופיים ועל תרבויות רחוקות. המוזיאון, גם הוא עמוס במוצגים חווייתיים ובהפעלות, מאפשר ללמוד גם על ההיסטוריה הקולוניאליסטית של הולנד. ואגב היסטוריה – אם אתם רוצים להתחבר לצד היהודי שלכם ולהיסטוריה היהודית העשירה מאד של אמסטרדם, כדאי שתכירו את המוזיאון להיסטוריה יהודית Joods Historisch Museum. המוזיאון, שהוקם בשטחם של ארבעה בתי כנסת, מאפשר חשיפה לחיי היהודים בהולנד באמצעות פריטים היסטוריים מגוונים.

לרכישת כרטיסים למוזיאון הטרופי Tropenmuseum…
> לרכישת כרטיסים למוזיאון להיסטוריה יהודית…

מאדאם טוסו במבט מכיכר דאם
מאדאם טוסו במבט מכיכר דאם

 

המוזיאונים החריגים: סקס, סמים וחתולים

אמסטרדם היא עיר שיכולה להיות ביזארית בלא מעט מובנים, מה שתורם לסוד הקסם שלה. באופן לא מפתיע, יש מוזיאונים באמסטרדם שעוסקים בנושאים שממש לא מובנים מאליהם. תרבות הקופי-שופס Coffeeshop מהווה חלק בלתי נפרד מהחיים ההולנדיים. היבט מובהק לכך תמצאו במוזיאון החשיש המריחואנה והקנאביס Hash Marihuana Hemp Museum. המוזיאון מוקדש לקנאביס ולהיבטים השונים שלה: תצוגה של צמחי קנאביס, מקטרות נדירות, פוסטרים, צילומים, סרטים ועוד. לא תוכלו לטעום חשיש במהלך הביקור שלכם במוזיאון, אך בהחלט ללמוד הכל על הצמח ותרבות העישון ההולנדית כמכלול.

> לרכישת כרטיסים למוזיאון החשיש, המריחואנה והקנאביס (כולל הדרכה קולית)…


מוזיאון ארון החתולים He Kattenkabinet מטעה מאד בשם שלו. אם חשבתם שמדובר במוזיאון ובו פריטי אומנות העוסקים בחתולים והסבר על הגזעים השונים, תגלו כי התכלית שלו שונה בהחלט: זהו אוסף עצום של חתולים חמודים, אותם ניתן לאמץ (פחות רלוונטי לתיירים המגיעים לעיר, אבל חוויה חמודה ומייללת בכל מקרה).
מוזיאון מאיים מעט יותר הוא מוזיאון העינויים Tortue Museum, (לא לבלבל אותו עם הצינוק של אמסטרדם Amsterdam Dungeon) הוא מוזיאון בו מוצגים מתקני עינויים שלא יוכלו שלא לעורר אצלכם חלחלה של ממש. המוזיאון הזה, בו מוצגים פריטים עינויים ותמונות מתקופות חשוכות בהיסטוריה, ממש לא פונה למכנה המשותף הרחב ביותר של המבקרים באמסטרדם. חובבי ההיסטוריה, או אפילו ה-Gore, עשויים לאהוב אותו (כי קשה לנו להאמין שמוזיאון עינויים יכול להיות מהנה).

> לרכישת כרטיסים לצינוק של אמסטרדם…

מהסקירה שהבאנו כאן אפשר להגיע למסקנה חד משמעית: יש מספיק מוזיאונים באמסטרדם כדי ללמד על העיר ולחשוף אתכם לאומנות ולהיבטים אחרים. כל אחד יכול למצוא במוזיאון המתאים לתחומי העניין שלו ולהרכב הנוסעים, כשאנחנו ממליצים שלא לוותר בכל מקרה על מוזיאוני החובה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *